Як паяти світлодіодну стрічку

Перед паянням, світлодіодні стрічки необхідно спочатку порізати їх на шматки необхідної довжини (див. ст. Як порізати світлодіодну стрічку). Також необхідно заздалегідь підготувати з'єднувальні дроти потрібної довжини та перерізу.

При паянні стрічки важливо дотримуватися техніки безпеки! Насамперед це стосується організації робочого місця (використання справного інструменту та обладнання, надійних підставок для паяльника, термостійких дощок для паяння, застосування витяжки тощо). За відсутності хоча б мінімальних навичок поводження з паяльником проводити процес паяння самостійно не рекомендується! У таких випадках слід звернутися до фахівця.

У процесі паяння знадобляться такі інструменти та матеріали:

  • Паяльник;
  • Припій;
  • Флюс;
  • Ізоляційна стрічка або термозбіжна трубка. 

Для паяння світлодіодної стрічки можна застосовувати як звичайні паяльники, так і паяльні станції. Потужність паяльника також може бути різною. Однак не рекомендується використовувати паяльники потужністю нижче 40Вт (процес розплавлення припою в такому випадку буде утруднений). Жало паяльника наскільки можна має бути вузьким (гострим), т.к. товсте жало значно ускладнить паяння мініатюрних контактних майданчиків стрічки.

Під час паяння стрічки в основному використовуються м'які припої з температурою плавлення нижче 3000С. До таких відносяться олов'яно-свинцеві сплави (ПОС), олов'яно-свинцево-кадмієві сплави (ПОСК), а також поширені безсвинцевий припій, що отримали останнім часом. Останні є кращими за рахунок меншої токсичності складових елементів. Припій може бути у вигляді гранул, прутків, дроту, порошку, фольги. Принципової різниці у застосуванні будь-якого з перерахованих видів немає, відмінність полягає лише у зручності використання припою під час паяння. 

Флюс у процесі паяння застосовується для видалення оксидної плівки зі спаюваних поверхонь, поліпшення розтікання рідкого припою та захисту місця паяння від дії навколишнього середовища. Як флюс може використовуватися як звична каніфоль, так і різні кислотні флюси. Альтернативою використання флюсу є застосування при паянні трубки-припою з флюсом-заповнювачем усередині. Рекомендації щодо вибору флюсу для паяння світлодіодної стрічки зводяться до вибору будь-якого його типу, що застосовується для радіотехнічних компонентів або друкованих плат.

Для ізоляції місць паяння світлодіодної стрічки рекомендується застосовувати термозбіжну трубку. Її перевагами перед звичайною ізоляційною стрічкою є зручність використання, надійна установка, швидкість монтажу.

Перед початком процесу паяння слід провести підготовку елементів, що спаюються. Вона полягає у знятті шару ізоляції з проводів, видаленні (за потреби) лакофарбового покриття з мідних доріжок світлодіодної стрічки тощо. Паяльник повинен бути розігрітий до номінальної температури, при використанні паяльної станції – до заданої температури. 

Наступним кроком є ??лудіння проводів та контактних майданчиків стрічки. Важливо пам'ятати, що для якісного залужування поверхня, що обробляється, повинна бути чистою, без слідів корозії і лакофарбових/синтетичних матеріалів. Кінці багатожильних проводів рекомендується скрутити в «кіску». Після цього необхідно нанести тонкий шар флюсу на поверхню, що спаюється, розплавити кінчиком жала паяльника припій і провести лудіння. При використанні кислотних флюсів проблем з лудінням не виникає внаслідок гарного розтікання припою поверхнею дроту/контактів стрічки. Застосування каніфолі вимагатиме трохи більших зусиль.    

Далі, визначившись з полярністю проводів, що спаюються, і контактних доріжок стрічки, можна приступити до безпосереднього процесу паяння. Дуже важливо не переплутати полярність елементів, що спаюються! В іншому випадку стрічка просто не працюватиме. При необхідності ізоляції місця спайки за допомогою термозбіжної трубки необхідно відрізати шматок трубки потрібної довжини і попередньо надягти його на провід/стрічку, що припаюється. Спаювання здійснюється шляхом дотику елементів (проводу та контактів стрічки) між собою та заливання місця паяння розплавленим припоєм.

Увага! Під час припаювання проводів до контактних майданчиків стрічки будьте обережні! Не допускайте спаювання сусідніх контактів стрічки між собою. Це може призвести до виходу світлодіодної стрічки або джерел живлення з ладу. 

При спаюванні двох шматків світлодіодної стрічки між собою існують певні тонкощі. Як правило, стрічка спаюється внахлест. Для цього необхідно, щоб на одному зі шматків стрічки (той, що буде "верхнім") контактні майданчики були очищені від лакофарбового покриття з двох сторін, тобто. з боку світлодіодів та з боку клейкої стрічки. 

 Очищення контактів можна проводити за допомогою канцелярського ножа, дотримуючись особливої ??обережності. Потім необхідно провести лудіння контактних майданчиків з боку клейкої смуги для «верхньої» стрічки та з боку світлодіодів для «нижньої» стрічки. Під час лудіння кількість припою має бути дещо збільшеною, щоб на контактних майданчиках утворився його надлишок. 

 Після цього слід прикласти і притиснути два шматки стрічки один до одного так, щоб контактні майданчики «верхній» та «нижньою» стрічок доторкнулися. Розігрітим паяльником проводиться нагрівання верхніх контактів «верхній» стрічки. При цьому відбувається розплавлення припою між контактами стрічки і спаювання контактних доріжок. Якість паяння перевіряється шляхом увімкнення стрічки – якщо обидва шматки працюють без відхилень, то пайка вважається успішною. В іншому випадку необхідно провести повторне нагрівання контактних майданчиків стрічки. 

Пайка світлодіодної стрічки, покритої шаром силікону (ступінь захисту IP54), дещо ускладнена порівняно зі стрічкою без шару силікону (IP20). Це пояснюється наявністю силікону безпосередньо на контактних майданчиках стрічки. Процес підготовки такої стрічки полягає у видаленні шару силікону, що покриває контакти стрічки. Для цього необхідно за допомогою гострого (!) канцелярського ножа зробити надріз у шарі захисного силікону так, щоб ніж не торкнувся контактної доріжки стрічки. Лінія розрізу має проходити вздовж задньої кромки контактного майданчика стрічки. (Таким чином силікон знімається тільки з контактів стрічки, а доріжки та світлодіоди залишаються під захисним шаром). 

Потім необхідно акуратно підчепити шар силікону, що покриває контакти стрічки. Для цього канцелярський ніж упроваджується між силіконом та підкладкою. Надрізаний силікон акуратно відривається. 

Після цього контактні майданчики стрічки готові для залужування. Подальший процес паяння не відрізняється від зазначеного вище. Місце паяння стрічки з шаром силікону рекомендується заізолювати термозбіжною трубкою!

Щодо паяння вологозахищеної світлодіодної стрічки (ступінь захисту IP68), то особливістю цього процесу є обов'язкова герметизація кінця стрічки. Процес паяння так само не має відмінностей. Світлодіодна стрічка відрізається в потрібному місці, після чого підкладка виводиться з полівінілхлоридної оболонки на кілька міліметрів (на довжину контактних майданчиків із невеликим запасом). 

Після припаювання проводів led стрічка затягується назад в оболонку, а простір між оболонкою та стрічкою у місці паяння герметично заливається прозорим силіконом на довжину до 10мм. На кінець полівінілхлоридної трубки встановлюється прозора заглушка, що попередньо промазана силіконом зсередини. Провід протягується в спеціальний отвір у заглушці. Зовні місце стику оболонки та заглушки також покривається шаром силікону. Важливо пам'ятати, що стрічка вважається повністю герметичною лише після повного застигання силікону!

 Після процесу паяння стрічки можна приступати до підключення її до джерела живлення.

У нашому інтернет-магазині представлений великий асортимент світлодіодної продукції. Світлодіодні стрічки ціна на яку оптимальна та підтверджується якістю. Швидко доставимо ваше замовлення до будь-якої точки України.

Переглянути всі запитання цієї категорії